Otázky a odpovědi

STDS logo

Nejčastěji pokládané otázky a odpovědi na ně.


Steam:

Nastavení hry:

Řešení problémů:


Jak aktivuji hru na Steamu?

Pokud vlastníte originální kopii STDS, můžete ji aktivovat na Steamu, a tak mimo samotné funkce Steamu získat přístup k betaverzím připravovaných aktualizací.

Nejdříve je potřeba vlastnit Steam účet a nainstalovat vlastní aplikaci. Pokud nemáte, začněte zde.
Následně svůj originální klíč aktivujete přímo v aplikaci Steam podle tohoto postupu:
V horním menu klikněte na „Games (Hry)“, vyberte „Activate a Product on Steam (Aktivovat produkt ve službě Steam)“, pokračujte dle pokynů, vložte svůj aktivační klíč a hra se vám následně sama stáhne a nainstaluje.


Jak přidám tahač, návěs, mod, atd. do hry?

Většina modifikací distribuovaných pro tuto hru by měla být v souborech s příponou SCS, tyto soubory stačí vložit do složky dokumenty\SCANIA Truck Driving Simulator\mod.
Mnoho modů je zároveň šířeno v komprimovaných archivech (např. RAR nebo ZIP), v takovém případě je třeba nejprve extrahovat (rozbalit) obsah takového archivu.

 • Nezapomeňte, že při vložené nepodepsané modifikaci nebo při zapnuté konzoli vám hra neumožňuje ukládat postup v misích volné jízdy a nebudou k dispozici internetové funkce.

Jak zapnu rádio (hudební přehrávač), co dát do složky music?

Přehrávač můžete otevřít při jízdě stiskem klávesy R. Zde vyberete záložku „Přehrávač hudby“, v ní skladbu, kterou chcete přehrát, a kliknete na ikonu pro přehrávání (trojúhelník).
Hudbu, kterou si chcete ve hře přehrát, vložte do složky dokumenty\SCANIA Truck Driving Simulator\music, přičemž hudební soubory musí být ve formátu OGG nebo MP3. Hra podporuje i MP3 streaming, např. internetová rádia, která se namísto klasické hudby zobrazují v záložce „Streamované rádio“.


Jak přidám MP3 stream?

Otevřete soubor dokumenty\SCANIA Truck Driving Simulator\live_streams.sii v libovolném textovém editoru (nejlépe poznámkový blok). Uvnitř najdete řádek s příkladem, jak stream přidat. V podstatě stačí hned za řádek se zmíněným příkladem vložit následující text (bez křížku (#) který je u příkladu!):
 stream_data[]: "URL|NAME"
…kde URL je adresa streamu a NAME je název streamu, který se bude zobrazovat ve hře.


Jak ve hře nastavím volant?

Připojte volant k PC a připojení zkontrolujte. Pokud nemáte, nainstalujte originální ovladače k volantu. Dále postupujte takto:

 • Spusťte hru a dejte „Nastavení“.
 • Klikněte na záložku „Ovládání“.
 • Pokud není volant již vybrán, vyberte jej v záložce „Typ ovládání“.
 • Podporuje-li to váš volant, zatrhněte možnost „Zpětná vazba“ a nastavte sílu zpětné vazby a centrování zpětnou vazbou tak, jak vám to vyhovuje.
 • Podle svých preferencí si nastavte citlivost a nelinearitu řízení.
 • U osy zatáčení klikněte na „Žádná“ a zatočte volantem – místo nápisu by se mělo objevit označení (číslo) osy.
 • U osy akcelerace klikněte na „Žádná“ a sešlápněte plyn.
 • U osy brzdění klikněte na „Žádná“ a sešlápněte brzdu.
 • U všech třech os si podle libosti nastavte mrtvé zóny, doporučujeme je však ponechat na nejnižší hodnotě.
 • Přepněte na záložku „Klávesnice“ a přiřaďte tlačítka na volantu jednotlivým funkcím.
 • Hra umožňuje také několik pokročilých variant nastavení řazení, zde je oficiální návod v angličtině.
 • Tím by nastavení mělo být kompletní a již můžete hrát.

Nejde mi, nebo nevím, jak spustit tempomat.

Tempomat zapnete stiskem klávesy C.
Pokud vám tempomat zapnout nejde a používáte analogový ovladač (volant, joystick), je pravděpodobné, že máte špatně nakalibrované některé osy (plyn, brzdy) – zejména jejich mrtvé zóny (deadzone), a tempomat se po zapnutí okamžitě vypne vlivem nechtěného sešlápnutí plynu/brzdy.


Jak otevřu konzoli?

Nejprve musíte použití konzole povolit. Otevřete soubor dokumenty\SCANIA Truck Driving Simulator\config.cfg v libovolném textovém editoru (nejlépe poznámkový blok). Uvnitř souboru najděte proměnnou nazvanou g_console a změňte její hodnotu z "0" na "1". Pro plnou funkčnost konzole je také dobré změnit hodnotu proměnné g_developer na "1".
Ve hře konzoli spustíte stiskem středníku (vlnovky), která se nachází přímo pod klávesou Esc (Escape). Výpis nejpoužívanějších příkazů do konzole najdete v této sekci.

 • Nezapomeňte, že při vložené nepodepsané modifikaci nebo při zapnuté konzoli vám hra neumožňuje ukládat postup v misích volné jízdy a nebudou k dispozici internetové funkce.

Hra spadne, když spustím editor nebo když v editoru něco zmáčknu.

Spusťte hru v okně (lze to změnit v nastavení zobrazení ve hře).