Scania Truck Driving Simulator The Game – preview

Co si budeme nalhávat, Scania Truck Driving Simulator nemá takové ambice na prosazení se jako souběžně vyvíjený Euro Truck Simulator 2, ale přesto, že se jedná o jakýsi „vedlejší produkt“, dosahuje tato hra kvalit, jakých nedosáhla snad ještě žádná hra od SCS Software. Na první pohled hra připomíná nedávno vydané Trucks & Trailers, říkáte si, to už tu jednou bylo, ale již po bližším prozkoumání menu zjistíte, že vás čeká něco nového. V první řadě je to omezení pouze na trucky značky Scania R-Series, což ale vůbec není na škodu.

Hra sestává z několika částí. První, nazvaná „Řidičský průkaz“, vás naučí základy řízení. Pochopíte, jak se tahač s návěsem chová při couvání nebo v zatáčkách, vyzkoušíte si také podélné parkování a několik dalších, obtížných manévrů, které se vám v pozdější fázi hry určitě budou hodit. Následuje soutěž řidičů. V té okusíte, jak to vypadá na soutěži Young European Truck Driver pořádané společností Scania. Čeká vás spousta úkolů inspirovaných touto soutěží, po jejichž úspěšném dokončení se probojujete až do samotného velkého finále a nehynoucí sláva bude vaše. Ovšem čím více budete své pokusy opakovat, tím více se začne stmívat, takže se snažte řídit opatrně a precizně, protože za snížené viditelnosti je to ještě náročnější.

STDS preview 1 STDS preview 2

Největším tahákem je nejspíše tzv. volná jízda. Máte na výběr mezi průmyslovým velkoměstem nebo předváděcí a testovací dráhou společnosti Scania. Ve velkoměstě je pořád co dělat, můžete se jen tak volně projíždět a kochat se okolím, nebo zapřáhnout jeden z návěsů, kterých je po městě rozmístěno spoustu, a vydat se na cestu. Návěsy jsou rozdělené na „zelené“, které jsou lehké a nevyžadují vysoké zkušenosti s řízením kamionů, a na „červené“, u kterých se zapotíte zejména s následným parkováním, jež vyžaduje precizní ovládání návěsu v cíli. Každopádně nemyslete si, že to budete mít tak jednoduché, po celou dobu jízdy bude muset jet nekompromisně podle předpisů. Hra kontroluje, jestli nejedete v protisměru, jestli neignorujete červené signály na semaforech a v neposlední řadě dohlíží i na vaši rychlost. Pokuty se zde žádné neplatí, ovšem znatelně to ovlivní vaše výsledné skóre.

Zato na testovací dráze společnosti Scania vás žádné předpisy neomezují, můžete se zde volně projíždět, zkusit, kolik váš tahač vytáhne a pokud vás to časem omrzí, o čemž pochybuji, můžete rozvést návěsy, které někdo na dráze zapomněl. V obou volných jízdách jsou také po mapě různě rozmístěné bonusy, za jejichž sebrání obdržíte několik bodů pro své skóre navíc. Také se zde střídá den a noc, včetně počasí. Pokud budete volnou jízdu hrát dlouho, začne se stmívat, pokud jízdu zapnete třeba v jinou dobu, náhle celé město pohltí hustý déšť a bouřka.

STDS preview 3 STDS preview 4

Další z atraktivních prvků hry jsou „Nebezpečné jízdy“. V nich je již vyžadována vysoká obratnost a znalost chování svého tahače ve zhoršených podmínkách. Projedete se známou silnicí smrti, proměníte se v humanitárního pomocníka během povodní, nebo se třeba kvůli jistému nedopatření budete muset vyplést z bludiště kontejnerů v přístavu. Opět zde platí, čím čistěji danou situaci zvládnete, tím vyšší skóre obdržíte.

Nakonec můžete vyzkoušet tzv. „Zkoušky reakcí“. Zde vás na jednoduché okresní silnici vždy po určitém čase překvapí nějaká překážka a vaším úkolem je, jakmile danou překážku spatříte, co nejrychleji šlápnout na brzdu. Hra vyhodnotí, jak rychle jste zareagovali a můžete si pak to samé vyzkoušet i za zhoršených podmínek nebo na komplikovanější silnici, kde vám budou klikaté zatáčky odvádět pozornost. V rozšířené verzi (hra je rozdělena na verze „Lite“ a „Extended“) si dále ještě můžete prohlédnout několik videí a prezentací ze zákulisí společností Scania a SCS Software. Lite verze pochopitelně tuto galerii neobsahuje, sníží se tím ovšem velikost hry o celý 1 GB.

STDS preview 5 STDS preview 6

Jak jste si určitě všimli, celou dobu jsem mluvil o jakémsi skóre. Hra poprvé v historii SCS Software nabízí propojení s internetem a umožňuje vám porovnávat své výsledky s hráči po celém světě. Zároveň ale vyžaduje registraci a aktivaci na internetu, což by ovšem neměl být problém pro většinu z nás a snad to alespoň trochu omezí pirátství. Abych to shrnul, pokud jste oddaní střílečkám či RPG hrám, pak vás tahle hra pravděpodobně vůbec nezaujme, avšak pro milovníky těžkých trucků je Scania Truck Driving Simulator The Game parádní prožitek, a to táhnoucí se čekání na ETS 2 vynahrazuje zcela dostatečně. Na závěr se ještě můžete podívat na malou ochutnávku ze hry v podobě gameplaye.

Poznámka: Toto video nereprezentuje finální podobu hry. Vše, co je v něm k vidění, je z nedokončené verze (beta) a může obsahovat chyby nebo nesprávné chování.

Zveřejnit odpověď